hej.

Jeg har hørt, at katte ikke kan tåle hvidløg, men har nu set, at man kan få et hvidløgsprodukt som tilsætning til foderet, som skulle hjælpe mod lopper og skovflåter.?????
Kan kattene tåle disse hvidløgsdråber.??

venlig hilsen og tak.
Rita Levorsen

 

 

Hej Rita

Hvis det er laver direkte til dyr, kan de sikkert godt tåle det. Jeg kender dog ikke produktet, så jeg kan ikke give nogen garanti.

Man hvorfor ikke behandle katten med et stof, der er underøgt og har dokumenteret effekt?

mvh Søren

 

Du bør også vide…

3 Comments

  1. Rita Levorsen says:

    tak for dit svar.

    ja,…jeg plejer også at købe de dokumenterede produkt mod lopper og skovflåter, det er bare ret dyrt…smiler..når man har 5 katte.
    …og skovflåterne bider forøvrigt lystigt min katte(og vokser sig store af blod, hvis ikke jeg opdager dem),selvom de får dyre dokumenterede produkter sprøjtet i nakken, ca.hver 5 uge.
    Og disse dokumenterede produkter må da heller ikke være helt ugiftige, når de skal have dem så ofte hele sommerhalvåret…eller???

    Men er det rigtigt, at katte generelt ikke kan tåle hvidløg???

    1. Søren Drimer Pejstrup, dyrlæge says:

      Hej RIta
      Ja, det er rigtigt at hvidløg er giftigt. Du kan se min artikel om løgforgiftninger her…
      Det er da bedst at bruge så lidt medicin som muligt, men nogle gange er naturlige produkter også skadelide.
      mvh Søren

      1. Rita Levorsen says:

        Tusind TAK for dine oplysende svar.
        Venlig hilsen Rita.

Leave a Reply