• Skrevet af landets bedste

  • Alt hvad en hundeejer bør vide

  • Fri fragt og hurtig levering

 


 

 

Bestil nu og få fri fragt og hurtig levering: Ren handelspris: 299,-

 

 

Nogle af bogens forfattere

Gitte Kamp, veterinærsygeplejerske, redaktør på bogen Min Firbenede Ven

Gitte Kamp, veterinærsygeplejerske, redaktør

Gitte er veterinærsygeplejerske, foredragsholde, ernæringsrådgiver og meget andet. Hun startede sin kariere med dyr tidligt, og har nu mere end 30 års erfaring med vores kæledyr.

Hun er en meget ihærdig og vedholdende. Gitte holder ved indtil et problem er løst og hun stiller sig ikke tilfreds med noget der bare er “næsten godt nok”.

Jeg kender hende fra min studietid. Den gang arbejde som som foderansvarlig på universitetshospitalet og har været et til at uddanne mange nye dyrlæger.

Se mere om Gitte her >> GitteKamp.dk

Camilla Heinze, dyrlæge, tandplejer og medforfatter til bogen Min Firbenede Ven

Camilla Heinze, dyrlæge, tandplejer

For Camilla har én uddannelse ikke være nok. Hun er både dyrlæge og tandplejer og hun er blevet et af landets absolut bedste tanddyrlæger. Siden 2008 har hun arbejdet udelukkende med vores kæledyr.

Hun hjælper dyr både på dyreklinikker på Nordsjælland og på et stort henvisningshospital i Malmø.

Flemming Kristensen, specialdyrlæge, diplomat ECVD og medforfatter til bogen Min Firbenede Ven

Flemming Kristensen, specialdyrlæge, diplomat ECVD

Flemming er en af landets absolut dygtigste hud-dyrlæger og er uddannet europæisk diplomat. Det er en af de sværest uddannelser at tage og det betyder han må kalde sig special-dyrlæge – og det er der ikke mange der må.

Flemming har givet talrige foredrag og undervist om hudsygdomme i over 20 forskellige land.

Se mere om Flemming her >> VetHudklinik.dk

Jens Sejer, dyrlæge og medforfatter til bogen Min Firbenede Ven

Jens Sejer, dyrlæge

Jens har været vidt omkring og har bl.a. erfaring fra Colorado State University og Regiondjursjukhuset Helsingborg, der er et af Skandinaviens største henvisningshospitaler.

Jens har special interesse i ortopædkirurgi og modtager henvisningspatienter med knogle- og ledproblemer fra mange andre dyrlæger.

Og så var han sensor ved mit speciale i albueledsdysplasi hos hunde tilbage i 2008 🙂

Se mere om Jens her >> RoskildeDyreklinik.dk

Søren Drimer Pejstrup, dyrlæge, ejer af Spørg Dyrlægen og medforfatter til bogen Min Firbenede Ven

Søren Drimer Pejstrup, dyrlæge

Jeg er ansvarlig for siden her og har været dyrlæge i over 6 år nu. Jeg blev meget beæret da Gitte Kamp spurge om jeg ville skrive et kapitel til hendes bog.

Min mission er at dele så meget viden så muligt og på den måde give hunde og deres menneske den bedste livskvalitet. Derfor er en bog som denne meget vigtig og den er med til at løfte niveauet for alle.

Jeg er overbist om at alle, der læse denne bog vil føle sig godt rustet til et godt loiv med deres hund. Her vil du kunne finde svar på mange vigtige spørgsmål.

 

Bestil nu og få fri fragt og hurtig levering: Ren handelspris: 299,-

 

Fra bogens bagside

Bogen Min Firbenede Ven

Er livet med din firbenede ven fyldt med sjove, interessante og lærlinge minder? Er hunden en del af familien og ønsker du stadig at lære mere om dens liv, fysisk såvel som mentalt? Så er denne bog noget for dig.

Min Firbenede Ven – Hund, ejer og det imellem er hundens bog til dig der ønsker nyttig viden og et smukt foreviget minde om din firbenede ven. Her kan du følge dens udvikling, indsætte de bedste fotos og løbende skrive om livet og de mange dejlige stunder, du har sammen med din trofaste følgesvend.

Bogen indeholder tillige brugbar og nyttig information i artikler skrevet af fagfolk; dyrlæger, veterinærsygeplejerske, adfærdsbehandler, hundetræner, hundeklipper, hundelufter og svømmehalsindehaver. Ale med ønsket om at dele deres faglige viden, og bidrage til et udbytterigt og kærligt minde om din hund.